Wszystkie tematy związane z nauką korzystania z urządzeń lub narzędzi pasują tutaj doskonale: posługiwanie się gaśnicą proszkową, montaż i demontaż urządzeń, wymiana uszkodzonych części maszyn, konserwacja sprzętu np. pieców kulkowych czy trakcji energetycznych etc.
VR to także świetny sposób, by nauczyć skomplikowanych procedur, których znajomość jest niezbędna przy uruchamianiu urządzeń i maszyn, gdzie sposób wykonywania kolejnych czynności jest kluczowy dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania sprzętu. Takie szkolenia są już funkcjonują w przemyśle obronnym (obsługa i konserwacja różnych typów broni) czy przemyśle spożywczym (uruchamianie taśm produkcyjnych przy zmianie proporcji składników żywności przetworzonej). W goglach VR nie tylko uczymy się, jak powinna prawidłowo przebiegać procedura uruchamiania urządzenia, ale możemy do skutku – w środowisku bezpiecznej symulacji – powtarzać ćwiczenie, aż do otrzymania informacji zwrotnej o poprawnym jego wykonaniu. Możemy opomiarować proces nauki i reakcje uczestnika szkolenia, by zmierzyć skuteczność nauki i przeanalizować wyniki.
Ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia
Gdzie jeszcze? Możliwości są właściwie nieograniczone. Bezpieczne wirtualne środowisko symulacji napadu na bank? Obsługa trudnego klienta na stanowisku kasowym w sklepie wielkoformatowym? Nauka kulturalnej jazdy samochodem? Proszę bardzo!
Na rynku funkcjonują obecnie projekty szkoleń VR dla pilotów lotnictwa cywilnego czy kursy dla maszynistów składów kolejowych. Wszędzie tam, gdzie ważne są umiejętności psychomotoryczne człowieka (sekwencje ruchów dłoni, nóg czy głowy) lub umiejętności obserwacyjne (symulacja bezpiecznej jazdy samochodem w ruchu ulicznym) VR znajdzie zastosowanie. Ciekawym obszarem są szkolenia z umiejętności interpersonalnych, chociażby symulacje spotkań biznesowych (rozmowa oceniająca, negocjacje, rozmowa rekrutacyjna czy zwolnienie pracownika) czy umiejętność prowadzenia prezentacji biznesowych. To także świetny sposób na naukę kontrolowania emocji w sytuacjach trudnych czy niekomfortowych dla uczestnika szkoleń (symulator rozmowy z agresywnym klientem).
Ogromnym polem zastosowań VR jest medycyna i opieka nad pacjentem. Wyobraźmy sobie szkolenia z procedury ekstrakcji zęba trzonowego czy wirtualną operację rzepki czy zaćmy czy symulację wykonywania poszczególnych zabiegów medycznych czy pielęgnacyjnych przy pacjentach geriatrycznych. Virtual Reality może być pomocna w obszarze umiejętności miękkich, równie w medycynie: nauka przeprowadzania rozmów z pacjentem i jego rodziną w sytuacjach stresowych czy trudnych. Kolejny przykład: szkolenia dla rehabilitantów, leczenie najczęściej występujących fobii (lęk przed lataniem, klaustrofobia czy arachnofobia).
Wirtualna rzeczywistość to technologia coraz silniej obecna już nie tylko w szkoleniach z obszaru BHP. Coraz częściej słyszymy o projektach realizowanych w innych, do tej pory słabo zagospodarowanych przez nią obszarach, takich jak choćby obszar umiejętności zarządzania i przywództwa. VR nie tylko dostarcza informacji, pozwala na ćwiczenie i utrwalanie prawidłowych zachowań i reakcji w bezpiecznym środowisku symulacji. To nauka przez doświadczanie. Stąd już tylko krok do zastosowania wiedzy w codziennej praktyce, a przecież o to chodzi!