Jakie warunki musi spełniać operator walca drogowego?

walec drogowy

Praca z zaawansowanymi, dużymi pod względem wymiarów sprzętami budowlanymi to zadanie wymagające wiedzy i doświadczenia. Aby wykonywać swoją rolę sprawnie i bezpiecznie konieczne jest więc przejście odpowiedniego szkolenia. Taki kurs konieczny jest m.in. w przypadku walców drogowych. Jednak jakie jeszcze predyspozycje powinien posiadać operator tej maszyny? I jakie zagadnienia poruszane są na kursie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Operator walca drogowego – kim powinien być?

Odpowiedź na to pytanie warto rozpocząć od scharakteryzowania samej maszyny, czyli walca drogowego. Konstrukcja ta jest ciekawym rozwiązaniem, które w różnej formie znane jest od setek lat. Obecnie wyróżniamy trzy jego główne rodzaje: walce statyczne, walce wibracyjne oraz walce udarowe. Główne zastosowanie tego typu sprzętu to wykonywanie prac końcowych związanych z utwardzaniem powierzchni, zagęszczanie górnych warstw nasypów, a także zagęszczanie podsypek pod fundamenty. Rozmiary i budowa maszyny sprawiają, że działania te są przeprowadzane szybko i efektywnie.

Jednocześnie jednak należy przyznać, że sterowanie walcem drogowym wymaga odpowiednich predyspozycji. Operator musi być osobą odpowiedzialną, taką, która przykłada się do swoich obowiązków i zachowuje wszelkie standardy bezpieczeństwa. Kluczowe znaczenie ma też dobra organizacja pracy, umiejętność skrupulatnego sporządzenia dokumentacji eksploatacyjnej oraz wykonywanie obowiązków w sposób efektywny, a jednocześnie zgodny z aktualnymi regulacjami prawnymi. 

Co ważne, operator walca drogowego jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo osób pracujących w pobliżu jego stanowiska. Konieczna jest więc dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa, świetne umiejętności manualne, umiejętność pracy pod wpływem stresu oraz wyobraźnia przestrzenna.

Jak przebiega kurs na operatora walca?

Oprócz osobistych predyspozycji ważne jest także zdobycie odpowiedniej wiedzy, którą następnie można wykorzystać w praktyce, osiągając doświadczenie. Aby jednak w ogóle zacząć swoją przygodę w charakterze operatora walca drogowego, konieczne jest ukończenie kursu i zdobycie certyfikatu. Szkolenie takie dostępne jest dla osób pełnoletnich, które posiadają wykształcenie minimum podstawowe i uzyskają pozytywną opinię lekarską.

Profesjonalne szkolenie na operatora walca drogowego składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Pierwszy etap, czyli część teoretyczna, dotyczy m.in. budowy sprzętu, zasad BHP, podstaw elektroniki, a także formułowania dokumentacji technicznej. Z kolei zajęcia praktyczne mają formę ćwiczeń w terenie. Kursanci dowiadują się, jak sterować walcem, jak wykorzystać wszystkie dostępne opcje i jak robić to w sposób bezpieczny.

Co ważne, szkolenie kończy się egzaminem obejmującym zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. Dopiero uzyskanie certyfikatu pozwala na pełnoprawne sterowanie walcem drogowym.