Kurs na operatora HDS – co warto wiedzieć?

żuraw asamochodowy

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm potrzebuje wykwalifikowanych pracowników, którzy mają uprawnienia do obsługi HDS. Ci, którzy chcą rozpocząć pracę w tym zawodzie, muszą zatem ukończyć kurs i zdać końcowy egzamin państwowy przed komisją z Urzędu Dozoru Technicznego. Jak szkolenie HDS wygląda w praktyce? Kto może się na nie zapisać? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie.

Jakie wymagania muszą spełnić przyszli operatorzy HDS?

Aby móc przystąpić do kursu na operatora HDS, trzeba spełnić kilka podstawowych wymagań. Osoba, chcąca zdobyć takie kwalifikacje, musi mieć przede wszystkim ukończone 18 lat. Warunkiem rozpoczęcia szkolenia HDS w Krakowie, np. w naszym Ośrodku Szkoleniowym „Labor”, jest też zwykle posiadanie przynajmniej podstawowego wykształcenia. Kandydaci na operatorów HDS nie powinni mieć także żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu.

Jak przebiega kurs na operatora HDS?

Kurs na operatora HDS składa się z części teoretycznej i praktycznej. W czasie zajęć teoretycznych uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu budowy żurawi przenośnych i przewoźnych, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów dotyczących przewozu i składowania towarów. Kursanci uczą się także zasad obsługiwania sprzętu oraz analizy ryzyka podczas pracy.

Część praktyczna kursu na operatora HDS polega z kolei na nauce samodzielnej obsługi HDS. Uczestnicy kursu mają okazję nauczyć się, jak wykonywać podstawowe czynności związane z pracą na HDS, takie jak załadunek czy rozładunek towarów i przemieszczanie ich z miejsca na miejsce. Po ukończeniu szkolenia kursanci są zobowiązani do zdania egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Osiągnięcie pozytywnego wyniku jest niezbędne do uzyskania świadectwa kwalifikacyjnego.