Operator koparki to obecnie tzw. zawód deficytowy. Oznacza to, że brakuje osób z odpowiednimi uprawnieniami pozwalającymi na wykonywanie obowiązków zawodowych na tym stanowisku. Jest to więc doskonały moment na zdobycie ich i rozpoczęcie dobrze płatnej, pewnej pracy bez obawy o dużą konkurencję. By móc legalnie pracować jako operator koparki jest to niezbędne. Należy jednak pamiętać, że egzaminy poprzedzane są zawsze kursami, na których wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści przekazują kursantom wiedzę teoretyczną i praktyczną, dzięki czemu ich późniejsza praca będzie efektywna i bezpieczna.
Przed wybraniem się na kurs warto zapoznać się z rodzajami uprawnień, jakie się współcześnie honoruje. W naszym ośrodku szkolenia organizuje się kursy na urządzenia:
- koparkoładowarkę;
- wszystkie koparki jednonaczyniowe klasy I;
- koparkę jednonaczyniową do 25 ton klasy III.
Przebieg szkolenia na operatora koparki
Co do zasady, szkolenia takie podzielić można na trzy etapy, z czego ostatni jest zwieńczeniem pracy kursantów. Udając się na kurs, należy pamiętać, że teoria jest równie ważna, co praktyka. To dzięki podstawom wiedzy, zdobywanej przed wejściem do koparki można mieć pewność, że w razie sytuacji niebezpiecznej będziemy w stanie odpowiednio zareagować i uchronić się przed uszczerbkiem na zdrowiu – swoim lub innych.
Pierwsza część jest więc oczywiście solidną dawką informacji teoretycznych, wyselekcjonowanych przez osoby prowadzące szkolenia, które dzięki długoletniej praktyce wiedzą, co rzeczywiście jest przydatne w pracy operatora koparki. W tym segmencie można dowiedzieć się, jak wygląda organizacja pracy maszyn budowlanych, kontrola efekty pracy operatorów, jak zapewnić bezpieczeństwo w trakcie pracy oraz zasady BHP.
Następnie w części praktycznej można nauczyć się prowadzenia koparki oraz jej obsługi, by po zakończeniu kursu przystąpić do egzaminu przed komisją Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Egzamin ten również składa się z części teoretycznej i praktycznej. Po jego pomyślnym przejściu otrzymuje się świadectwo oraz niezbędne uprawnienia do operowania konkretnym typem maszyn, oraz wpis do książeczki operatora.