Popyt na specjalistów umiejących obsługiwać wózek widłowy wciąż rośnie, a zawody wymagające tej umiejętności dzięki wysokim zarobkom przyciągają rzesze chętnych. By móc legalnie i bezpiecznie pracować z wózkiem widłowym, należy przedstawić podczas podpisywania umowy o pracę niezbędne uprawnienia. Użycie wózka widłowego przez osobę bez ważnych uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego grozi dotkliwą karą finansową nakładaną nie tylko na operatora, ale i pracodawcę. Dotyczy to zarówno stałej pracy, jak również choćby okazjonalnego użycia maszyny lub zastępstwa.
By ubiegać się o potrzebne uprawnienia, należy spełnić kilka warunków. Tylko one pozwolą na rozpoczęcie kursu i późniejsze podejście do egzaminu.
Zalicza się do nich:
- należy mieć ukończone 18 lat,
- posiadać wykształcenie minimum podstawowe,
- przedłożyć zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy w charakterze operatora wózków widłowych.
Osoby, które spełniają powyższe warunki mogą ubiegać się o uprawnienia operatora wózków widłowych.
Uprawnienia niezbędne do podjęcia pracy, jako operator wózków widłowych
Wyróżnia się, co do zasady, dwie kategorie uprawnień na wózki widłowe honorowane przez Urząd Dozoru Technicznego:
1. Kategoria na wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia (z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem);
2. Kategoria na wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem (uprawnia również do obsługi wszystkich pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia).
Zależnie od wymagań pracodawcy i własnych preferencji można zdecydować się więc na inną kategorię, jednak należy pamiętać, że by podjąć pracę, należy zorientować się, jakie maszyny będziemy obsługiwać. To pozwoli uniknąć nie tylko ewentualnych kar finansowych czy konsekwencji prawnych, ale i pozwoli nam rzetelnie przygotować się do wykonywania czynności zawodowych.